poniedziałek, 16 września 2013

Zew Cthulhu - Gaslight

Wpadł mi w ręce długo oczekiwany i jakiś czas temu w sumie wydany podręcznik do Zew Cthulhu – Gaslight. Wydany na naszym rynku dodatek nakładem wydawnictwa Galmadrin pozwala przenieść nam rozgrywkę do czasów wiktoriańskich to jest w czasy od około 1890-1901. Tyle jeżeli chodzi o umiejscowieniu akacji w czasie, w przestrzeni zaś podręcznik kładzie znaczny nacisk na grę odbywającą się w Wielkiej Brytanii, a najlepiej w ogóle w samym Londynie.



Szata graficzna i jakość wydania:


Podręcznik wydany jest bardzo fajnie, zachowany jest w kolorach sepii, zaś kolejne strony wyglądają jak byśmy mieli w rekach starą, poplamioną i nadpaloną księgę. Niektóre rysunki może nie są takie fajne jak w w innych (wcześniejszych) podręcznikach do Zewu, ale też mają swój urok.
Podręcznik liczy sobie przeszło 190 stron i muszę przyznać że aż tętnią treścią, żadnego zbędnego gadania, same konkrety. Jednym zaś mankamentem jak dla mnie to fakt że podręcznik został wydany w miękkiej okładce i chodź wiem że gdyby był w twardej zapewne jego cena by znacząco wzrosła, ale by się z niego na pewno wygodniej korzystało, wszak przy takiej gramaturze papieru kredowego podręcznik jest strasznie ciężki i podczas czytania wręcz zwiesza się na rekach.
Warto również zauważyć że do podręcznika dodawana jest mapa mniej więcej formatu A3 przedstawiająca Londyn z tamtych czasów. Nie wiem czy mapa ta jest reprodukcją rzeczywistej mapy czy została na tę okazję tak sfabrykowana, ale klimat trzyma mocno. Jest przy tym szalenie nieczytelna, nie wynika to jednak z tego że jest niewyraźna, tylko z ilości informacji jakie na niej zawarto (nazwy ulic, dzielnic ważniejszych miejsc). Na mapie odnajdziemy podział na konkretne dzielnice Londynu, granice hrabstwa itd. Idealna żeby używać na sesji jako gadżet z jakiego korzystać będą Badacze.
Dodatkowo w podręczniku znajduje się specjalna karta badacza (jaką również dla drukujących, nie kserujących można znaleźć na stronie wydawnictwa Galmadrin), jaka co prawda nie ma wielu poza klasą społeczną nowości względem karty z podstawki, jednak jest ozdobiona klimatycznym cieniem latarni gazowej – takiej jakich pełno badacze będą widzieć na ulicach Londynu. Sam grając w realia Gaslight zamierzam właśnie tę kartę stosować.


Treść:


Jak już wspomniałem treści w tym podręczniku nie brakuje i jak zawsze wszystko zostało podzielone na tematyczne rozdziały. Wszystko otwiera:

Imperium Brytyjskie:

Rozdział w jakim mamy dwie albo więcej garści informacji na temat Wielkiej Brytanii z tamtych dni. Wiele z tych informacji zapewne znane pasjonatom historii, turystyki itd. Takiemu laikowi jak ja rozdział ten szalenie przypadł do gustu. Zaczynamy czytanie od ogólnej sytuacji politycznej na świecie, oraz o rozmieszczeniu i informacji na temat kolonii brytyjskich. Są to może informacje nie wystarczające aby poprowadzić od razu sesje w danej kolonii, ale daje świetny ogląd na całość sytuacji i zwraca uwagę Strażnika na najważniejsze w tej kwestii zagadnienia aby mógł dalej ewentualnie poszerzyć swoją wiedzę w tej materii.
W dalszej części podręcznik już skupią się konkretnie na terenie wysp i przechodzimy na świetnie i niejednokrotnie wystarczające opracowania na temat takich zagadnień jak wojsko, stróże prawa, przestępczość, półświatek i modę. Rozdział opisuje też dość szczegółowo niektóre miejsca Londynu gdzie wraz z mapkami możemy poznać Muzeum Brytyjskie i jego zawartości (niejednokrotnie tych rzeczy będą poszukiwać Badacze), oraz Twierdze Tower.
Znajdziemy tutaj działy opisujące londyńskie kluby, sklepy, komunikację i nawet Kuba Rozpruwacz dorobił się swojego miejsca. Oczywiście nie zabrakło również działu w jakim znajdują się kalendaria – w tym przypadku ogólne historyczne, wydarzeń okultystyczno – niewyjaśnionych oraz ekspedycji badawczych. Jako ciekawostkę znajdziemy skrócone biografie sławnych ludzi żyjących w tamtym okresie – daje nam to możliwość uwikłania ich jako BN w jakąś przygodę. Ogólnie rzecz biorąc rozdział niezwykle ciekawy i świetnie wprowadzający w realia świata w jakim przyjdzie nam grać.

Mechanika gry:

Kolejny dział jaki wydawało by się, że niewiele może wnieść wszak wszelkie potrzebne nam informacje dotyczące gry w wszystkich prawie okresach znajdziemy w podstawce. Otóż nie. W Gaslight otrzymujemy pewne zmiany dotyczące tworzenia nowego Badacza. Zmianom ulega nieco wykształcenie i dochody. Mamy tutaj również całkiem ciekawy system ustalania przez pewną losowość klasy społecznej naszego Badacze. Spis zawodów często wykonywanych w tamtym okresie, tabele broni (niestety bez statystyk), jakie mogą występować w tych czasach. Otrzymujemy tutaj również opis zasad dotyczących pościgów powozami, słowniczek terminów jakie postacie mogą używać oraz opis systemy monetarnego i tabele z przykładowymi cenami przedmiotów. Całkowitą nowością natomiast jest tabela cech szczególnych z jakiej losujemy specjalne talenty lub ułomności nowo tworzonego Badacza, dzięki czemu postacie będą miały jeszcze więcej życia. Tabel tych można z powodzeniem używać przy tworzeniu badacza w innych okresach gry.

Mity Cthulhu w czasach wiktoriańskich:

Rozdział będący prawdziwym deserkiem dla Strażników. Znajdziemy tutaj opisy Loży Masońskiej, Towarzystwa Teozowicznego, Zakonu Złotego Brzasku, Spirytystów oraz Towarzystwa Badań Psychicznych.
Kolejnymi zaś ciekawostkami będzie opis dziwnych miejc w Brytanii, podzielony na terytoria – mogą one być niezłym punktem wyjścia dla niejednej przygody.
Z samych konkretnie typowo cthulowych zagadnień będziemy mogli przeczytać opis Doliny Severn w jakiej tak jak okolicach Arkham wręcz tętni od istot mitów, oraz opis kilku z ras i Przedwiecznych pod kątem tego gdzie i na jakich zasadach oraz z jakich powodów można spotkać. Mamy tutaj też pełny opis wraz ze statystykami nowej Mniejszej Rasy Służebnej, a konkretnie Małego Ludu wykreowanego przez Artura Machena. Rozdział ten zamyka niezwykle ciekawe zestawienie wiktoriańskich postaci fikcyjnych. Znajdziemy tu miedzy innymi Sherlocka Holmesa, Allana Quatermaina, Drakulę, zwierzoludzi doktora Moroe oraz jego samego i wiele wiele innych. A co najlepsze do każdej z tych postaci mamy od razu statystyki, więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby z marszu postacie te wykorzystać podczas gry.

Scenariusze:

Podręcznik kończą dwa scenariusze zachowane w realiach wiktoriańskich, zapowiadają się ciekawie ale rzecz jasna nie będę na ich temat nic zdradzał.


Zgodność podręcznika z poprzednimi edycjami Zew Cthulhu:


Muszę jeszcze dodać że chodź wydawcy chcieli by wydaniem tego podręcznika nakłonić do zakupu nowej podstawki, a świadczy o tym podkreślanie, że podręcznik jest do systemu edycji 6.0 to nie jest to prawdą. Z powodzeniem można grać w Zew Cthuhu – Gaslight z poprzednimi edycjami. Edycja 6.0 zmienia tylko dochody oraz wzór na Wykształcenie, Gaslight natomiast te dwie akurat rzeczy załatwia własnym systemem. Dlatego jeżeli ktoś ma starszą wersję podręcznika podstawowego z powodzeniem może zaopatrzyć się w ten tytuł i wszystko będzie grało.


zvish



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz